رفتن به دعوت حاتمی کیا

دعوت

کارگردان:  ابراهیم حاتمی کیا

بازیگران:محمدرضا فروتن، مهناز افشار، کتایون ریاحی، مریلا زارعی، گوهر خیراندیش، ثریا قاسمی، رضا بابک، سیامک انصاری ، فرهاد قائمیان، مجید مشیری، سارا خوئینی‌ها، سحر جعفر جوزانی، آناهیتا نعمتی، هدا ناصح، نگار فروزنده، نگین صدق‌گویا و محمدرضا شریفی‌نیا

......................................................

دیگر عوامل و توضیحات بیشتر:

فیلمنامه: ابراهیم حاتمی کیا و چیستا یثربی
تهیه کننده: محمد پیرهادی
مدیر فیلم‌برداری: تورج منصوری
تدوین: مهدی حسینی‌وند
موسیقی: محمدرضا علیقلی
طراح صحنه و لباس: کیوان مقدم
طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی
صدابردار: مهران ملکوتی
دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: علیرضا شمس شریفی
منشی صحنه: مینا زرپور
عکاس: اسماعیل حاتمی‌کیا
مدیر تولید: محمدرضا منصوری
جلوه‌های ویژه: عباس شوقی

 

دیشب ( شنبه بود ) طی مراسم با شکوهی به دعوت حاتمی کیا رفتیم سینما ( منظور از مراسم با شکوه : ترافیک ،به سختی گرفتن بلیت ، دیر رسیدن به فیلم و دویدن به سمت سالن و همین ) .

کار قشنگ حاتمی کیایی که پا به یک عرصه جدید فیلم سازی گذاشته که واقعاً عمل جسورانه ای انجام داده .خب وجود چیستا یثربی بسیار قوی و توانمند تونسته برای نوشتن فیلمنامه یک سری المان های غیر از سینمای جنگ رو در اختیار حاتمی کیای فیلمساز جنگ بزاره و حتما حاتمی کیا می خواسته تو این ژانر خودشو محک بزنه .

اشتیاق زیادی برای دیدن فیلم نداشتم ولی با دیدنش اشتیاقم گرفت که در موردش چیزی بنویسم . من فیلمهای حاتمی کیا رو خیلی دوست دارم و روبان قرمز ودر کنار بهترین فیلم هایی که تا حالا دیدم قرار می دم .

حس غریب فیلم نشون نمیداد که همون حاتمی کیا ( اون قدیمیه )این فیلم و ساخته .ولی از اونجاییکه اون خودش اعلام تغییر را خوب می دونه و جسور بودن و می رسونه بدجوری باهاش موافقم .

اول از همه دعوت حاتمی کیا از اون همه هنرپیشه معروف برای فیلم دعوت .

دوم انتقادی اینگونه از چیزهایی که انگار بدیهی به نظر می رسن و هزاران نفر دیگه به شکلای مختلف گفتنش .

البته توی اینهمه سال فیلم دیدن به این نتیجه رسیدم که بیشتر فیلمسازای خوب دنیا کسایی هستن که از مشکلات زنان فیلم می سازن .

تو همین کشور خودمون اگه کمی نگا نگا کنیم میتونیم نام ببریم .

 داریوش مهرجویی و کمال تبریزی و بهرام بیضایی که حتی نمایشنامه هاش ام به مشکلات زن می پردازه وبهمن فرمان آرا و آخرین فیلم پرفروش رسول ملاقلی پور و حالا حاتمی کیای فیلم جنگ ساز .

این فیلم ، دعوت و عرض می کنم نمایشی بود از ایده و انتقاد ابراهیم حاتمی کیا در زیستن و مردن کودکان نا خواسته ای که اندوه غبار گرفته ی مادرانشان را از جنینی به دوش می کشند . حاتمی کیا اذعان داشت : بودن  یا نبودن ، مسئله این است و گویی منتقدانه به این پرسش با نمایش 5 زن در سطوح مختلف جامعه در وجهه ها و نگاه ها و موقعیت های مختلف تاکید کرد و پایش را به شدت فشار داد .

این پافشاری حاتمی کیا در آژانس شیشه ای توسط حاج کاظم ، در روبان قرمز توسط داوود و جمعه و محبوبه و در به نام پدر توسط دختر روی مین رفته ، نمود می کند . من این اصرار را می فهمم اما تنها می توانم نگاه کنم ، بغض کنم و بعد ....

حاتمی کیا گویی با ترس قدم بر می دارد .

من فکر می کنم او می داند که محمد رضا فروتن و سحر جعفری جوزانی اصلا مناسب نقش خود در فیلم نیستند و بازی ضعیف آنها ضربه ی مهلکی به فیلم می زند اما امتحان می کند .

من فکر می کنم او می داند که اینهمه بازیگر معروف در فیلم لطمه بزرگی به فیلم می زند اما باز با دعوت اساتید اهل فن بازیگری دارد امتحان می کند .

من فکر می کنم او با آگاهی ازاینکه نشان دادن اعتقادات شخصی و دینی اش و تلفیق آنها با دیدگاه ذاتی ی موضوع ، کمی اختلاط به وجود می آورد و شاید موضوع خوب جا باز نکند ، بر از میان بردن کودکانی که در بطن مادرانشان هستند انتقاد می کند ، اما باز امتحان می کند .

انتخاب بازیگر به گونه ای انجام شده بود که نه هنرمندانه بودن انتخاب را می رساند و نه گیشه ای بودن فیلم را ، گویا او تنها به دنبال بازی خوب بود یعنی آنچه که تنها از پرستویی در فیلمهایش دیدیم .

من فکر می کنم فیلم خوبی دیدم با آنکه همیشه با ترس برای دیدن فیلمهای حاتمی کیا می روم که نکند شاید به دلم نچسبد اما چسبید .

و دیگه همین دیگه .

فک کنم خیلی لفظ قلم شده بودم اما خب جو( اتمسفر) من و سر فیلم های حاتمی کیا می گیره بد جوری .

 

من فک می کنم حاتمی کیا بازیگرانی مثه مهناز افشار که فقط فیلم گیشه ای بازی کرده ( و با این اعتماد به نفس و ذوق که دیگه داره تو فیلم کارگردان معروفی مثه حاتمی کیاکه خیلی ها آرزوشونه که تو فیلمش بازی کنن ، قیافه ی نا مرتب و بدون آرایششو  دیگه تونسته به نمایش بگذاره ) و محمد رضا شریفی نیا که صورتی مثال زدنی بین مردم شده برای مردایی رند و ریاکار و رضا بابک و در سریال های طنز تلویزیونی و آناهیتا نعمتی و کتایون ریاحی و نگار فروزنده در تلویزیون و حتی سیامک انصاری در سریال های طنز مهران مدیری  و آگاهانه به بازی فرا خونده اما چرا ؟ من فک می کنم که دیگه بهتر زیاد فک نکنم  و خودتون برین فیلم و ببینین و فک کنین .

/ 2 نظر / 19 بازدید
سميه

سلام يحيا اي بابا واجب شد ما هم بريم ببينيم[زبان][دست]

نرگس

یه کمی نتراشیده نبود! می بخشی ها[شیطان]