اگر می خواهی نگهم داری دوست من از دستم می دهی

یه عنوان بی ربط هم نوشتم دیگه .

 

بعضی وقت ها یه چیز کوچیک میتونه تو رو به دور تر ها بکشونه . مثل یه کتاب که تو رو به سال اول دبستانت می کشه که پدرت تو راه رسوندنت به مدرسه بهت دو تا 50 تومنی میده و میگه اینا رو بده به خانم و آقای فتاحی که فراش های مدرسمون بودنم و من تمام روز این دو تا اسکناس و تو دستم بگیرم و تکون بدم تا بالاخره معلمم ازم بپرسه: یحیایی چرا با این پولها برای خودت خوراکی نخریدی؟ چرا تو دستت نگه داشتی؟ و من با تمام کم روییم به زبون میام و می گم که پدرم اینارو داده که ... و معلمم اونها رو صدا کرد از من خواست که خودم اون دو تا اسکناس و به اون دو نفر بدم .

 این کتاب و از یکی از دوستام گرفتم . البته متن کتاب برام مهم نبود چون سرکار خانم زهره زاهدی با اون ترجمه بابیلونی و تحت الفظی و بی حسشون بعضی از قسمتها رو طوری بی آب و رنگ کرده که چندش آدم و در می آورده ولی در کل کتاب چیز جالبی بود .

نویسنده ی کالیفرنیایی شروع کرده بود به نوشتن خوبی هایی که خودش به بقیه عطا کرده بود بدون چشمداشت و توقع و خوبی هایی که دیگران بهش کرده بودن و حتا خوبی هایی که از دیگران شنیده بود. اونا رو مینویسه و چاپ می کنه و حالا انتشارات جیحون تصمیم به چاپ همچین کتابی برای کشور خودمون ( البته اگه محبت بدون چشمداشتی وجود داشته ) گرفته که فکر می کنم ایده ی جالبی باشه . منم با خوندن این کتاب خیلی خاطره های زیادی به نظرم رسید که می تونم بنویسمشون و برای انتشارات جیحون بفرستم . ( "محبت بدون چشمداشت " خیلی مهمه شما هم بهش فک کنید و سعی کنید یادتون بیاد کی و کجا و چه زمان ؟ بهتون محبت بی چشمداشت کرده و شما چی ؟)

چند تا جمله هم توی این کتاب بود که سخت مشغولم کرد ( نه که سرکارم بزاره بلکه مشغولم کرد ) .

 

من اعتقاد دارم که انسان

چنان از سر غریزه و ندانسته در گیر بقا و رشد نوع خود است

که اگر کسی عمداً بخواهد خود خواهانه زندگی کند

یا شکست خواهد خورد و یا دستخوش یاس خواهد شد .

 

                                            جویس کارول اوتیس

 

دلواپسی باید ما را به سمت عمل سوق دهد

نه به سمت افسردگی

 

                                      کارن هورنای

 

اگر می خواهی یک ساعت خوش باشی ، چرت بزن

اگر می خواهی یک روز خوش باشی ، ماهیگیری کن

اگر می خواهی یک ماه خوش باشی ازدواج کن

اگر می خواهی یک سال خوش باشی ثروت زیاد به ارث ببر

اگر می خواهی یک عمر خوش باش به کسی کمک کن .

 

                                         ضرب المثل چینی

/ 0 نظر / 30 بازدید