جير افت

هو

يه ماه پيش يه مسافرت جالب رفتم . به يکي از شهر هاي زيباي ايران خودمون که شايد به اندازه ديدن اصفهان و شيراز ارزش داشته باشه ولي خيلي ها موفق به ديدنش نشدند. خب راستش شايد بتونم بگم مردم اونجاخيلي ساده اند . اونا اصلا از قدمت سرزمينشون خبر نداشتن و نمي دونستن چه تمدني دارن و تازگي ها اونم بر حسب يه اتفاق طبيعي به اين مسئله پي بردن . گروه فرآوران اين مسافرت و ترتيب داد و به يکي از شهرهاي استان کرمان رفتيم . البته سفر جوري بود که ما کرمان و ديديم به ماهان رفتيم و بم و راين و جيرفت و ساردوئيه و دلفارد و خود جيرفت در واقع برامون مهم بود .

۱۰ ُ ۱۱ سال پيش  بعد از سيلي که در جيرفت به وقوع پيوست( اون سیل از روی سد جیرفت هم رد شده بود ) اون سيلاب يک تمدن جديد و از زير خروارها خاک بيرون کشيد و جلوي چشم مردم گذاشت خيلي جالبه که ما يک تمدن ۵۰۰۰ ساله رو بعد از يک سيل پيدا کنيم . خب خوبه ، اگه شما بوديد اين و به همه مي گفتيد يا نه ؟ اگه شما بوديد وقتي سفالهاي قيمتي و مهره ها و عتيقه هايي و که از توي قبرهاي پيدا شده از زير خاک مي اورديد بيرون به کسي اطلاع مي داديد يا خودتون همشون و مي فروختيد و يه زندگي مرفه براي خودتون راه مي انداختيد ؟ خيلي خوب بود اگه شما که توي يه شهر کوچيک زندگي مي کنين ، برين يه سرمايه گذاري هنگفت توي تهران راه بندازين و يه ماشين آخرين مدل و .... واقعاً نظرتون چيه ؟ فکر مي کنين چيکار مي کنين اگه شما يکي از يابنده گان اون عتيقه هاي قيمتي باشين.

يه کم بهش فکر کنين . تعدادي هم همون کاري و که بعضي از شما ها فکر کرديد کردن و خيلي سريع قاچاقچي ها دست به کار شدن . ميدونين چند تا قبر توي محطوط آباد بود ؟ فکر کنم بيش از 1000 تا بود و همش خالي خالي................. خيلي جالب بود غارت اونجا چند وقتي طول کشيد شايد نزديک يکي دوسال تا بالاخره ميراث فرهنگي و ديگر مقامات مسئول به فکر افتادن که يه فکري بکنن .

بازم خدا رو شکر چون  الان داره هزينه  هنگفتي براي حفاري هاي کنار صندل شمالي و جنوبي مي شه که يه منطقه اي ي در جيرفت که بچه هاي کوچيک روي سفالهاي اجدادشون قدم مي زارن و توي خونه هاي اونا که حالا پيدا شده راه مي رن و تا چند وقت پيش هيچي از ارزش اونا نمي دونستن . ولي حالا خود اونا مهره ها و سفالهاي زيبايي که از اونجا پيدا کردن و به موزه جيرفت بر می گردونن و به اسم خودشون در موزه نمايش داده مي شه .

 خيلي دوست دارم با توجه به نزديکي به تعطيلات نوروزي شما هم يه سري به اونجا بزنين . خيلي شگفت انگيزه . اون مجسمه 2 متري و که 1 مترش و از خاک بيرون اوردن و وقتي آدم مي بيندش قلبش شروع به تند زدن مي کنه و در واقع ميريزه .نميدونم شايد من اينجوري باشم .

خب لازمه بگم اين مسافرت و ما مهمون شهردار جيرفت بوديم . اون آقا خيلي آدم مسئوليه و مي تونم بگم خودشو کاملاً وقف جيرفت و مردمش کرده . تمام تلاش خودشو مي کنه که اين تمدن به دنيا معرفي بشه . کما اينکه ما تازه فهميديم و خيلي ها حتي توي دو شهر اونطرفتر نمي دونن چه برسه به دنيا . ولي ارزش تلاش و داره .

راستش می خواستم اين و بگم که يه لوح اونجا پيدا شده که شبيه خط عيلامي و خط ميخي و هيچ خطي که تا حالا پيدا شده نيست و مي خوان اين و ثابت کنن که اين خط قديمي تر از اونهاست و ادعا مي شه که اينجا يعني جيرفت تمدني قبل تر از بين النهرين داره و امیدواریم که باشه.......... پيگير باشين ، احتمالاً تاريخ عوض ميشه . هرچيزي ممکنه .

                                                                                               بدرود

 

 

/ 0 نظر / 27 بازدید