این روبان کبود تر شد

قصد باران سکوت بود .ناودان نگذاشت.

آلن و باربرا پیز نشر البرز

انقدر مطلب جالبه که دوست داشتم وبلاگ منم داشته باشه دیگه . بخونین و لذت ببرین .

چرا مردها دروغ می‌گویند و زن‌ها گریه

 می کنند ؟

 

نوشته: آلن و باربرا پیز

ترجمه : مهدی قرچه‌داغی

نشر البرز 1383

انتخاب ، تخلیص و تایپ : محسن مردانی

 

1    ما لخت ، خیس و گرسنه متولد می‌شویم . بعد اوضاع وخیم‌تر می‌شود.                                                      ضرب‌المثل چینی

 

2    یاد گرفتن زبان جنس مخالف ، مثل یاد گرفتن زبان دوم است.

 

3     زنان چون توانائی زبانی بیشتری از مردها دارند ، بیشتر نق می‌زنند.

 

4    مغز زنان طوری است که می‌توانند چند کار را همزمان انجام دهند ؛ ولی مردان در آن واحد فقط یک موضوع را می‌توانند دنبال کنند (بعضی از مردان ، جویدن آدامس و راه رفتن را نیز نمی‌توانند با هم انجام دهند !)

 

5    نق زدن یا انتقاد مداوم ، نوعی وسیله‌ی دفاعی برای زن‌هاست و نشانه‌ی ناخشنودی او از چیزی است (احساس غبن).

 

6    کسانی که حس می‌کنند ؛ کارهائی که انجام می‌دهند جزئی است و هرچه هم که خوب انجام بدهند ؛ کسی بهائی به آن نمی‌دهد ؛ سرخورده می‌شوند و نق می‌زنند.

 

7    بررسی‌ها نشان می‌دهد که مردان ازدواج کرده بیشتر از مردان مجرد عمر می‌کنند . بعضی از مردان می‌گویند زندگی طولانی‌تر به نظرمی‌رسد ! !

 

8        بدترین احساس بعد از ازدواج ، این است که مرد حس کند که با مادرش زندگی می‌کند (یعنی دائما می‌خواهد مواظب او باشد و او را تربیت کند ) و زن به‌نظرش برسد با یک پسر نابالغ و شیطان سر و کله می‌زند (یعنی هر چیزی را که به او تذکر می‌دهد انجام نمی‌دهد ).

 

 

9    راه‌های جلوگیری از نق زدن

      الف  اگر احساس بدی دارید صریحا بیان کنید.

      ب    بیشتر از فاعل من  به‌جای تو  استفاده کنید چون کلمه‌ی تو حالت تدافعی ایجاد می‌کند.

      ج    پس از کارهای روزانه 30 دقیقه به مرد فرصت دهید تا تنها یا آرام باشد.

      د     اگر کسی کاری را انجام نمی‌دهد مجازاتی برای آن تعیین کنید نه این‌که آن را خودتان انجام دهید و در عوض نق بزنید.

      هـ   ارتباط دوسویه را بهبود ببخشید تا حالت «برنده – برنده» ایجاد شود نه «برنده – بازنده»

      و     برای انجام هر کار زمان خاصی را تعیین کنید نه این‌که مرتب یادآوری کنید.

10  چرا مردان مرتب راه‌حل نشان می‌دهند و توصیه می‌کنند؟ برای هزاران سال مغز مردان طوری عادت کرده‌ است که روی مسائل و مشکلات تمرکز کند و به نحوی آن‌ها را حل کند ( مثل تمرکز برای شکار یک حیوان وحشی ) ولی زنان وقتی مشکلی را با مردان مطرح می‌کنند می‌خواهند با صحبت کردن درباره‌ی آن ، استرس خود را کاهش دهند و اگر مرد بلافاصله راه‌حلی را ارائه بدهد فرصت صحبت کردن و آرامش بیشتر را از زن می‌گیرد.

11  بیان همدردی با یک مرد هنگامی که مشکل لاینحلی دارد ؛ تحقیرکننده است. ولی همدردی و همدلی ، به زن آرامش می‌دهد.

12  زن‌ها معمولا می‌خواهند حرفشان شنیده شود ؛ آنها کمتر به دنبال راه‌حل هستند.

13  اگر زنی برای همسرش درد دل کرد ؛ شوهرش می‌تواند صریحا بپرسد  : «می‌خواهی مردانه به حرفت گوش بدهم یا زنانه ؟»  اگر گفت :  « زنانه » ، فقط گوش دهید و از دادن توصیه و راهنمائی خودداری کنید.

14  چرا مردها با دستگاه کنترل از راه دور ، دائما کانالها را مرور می‌کنند ؟ مردها در هزاران سال گذشته پس از شکار با سکوت و خیره شدن به آتش ، استرس خود را کاهش می‌دادند و به آرامش می‌رسیدند . اکنون این کار را با خیره شدن به تلویزیون (یا روزنامه) و مرور آن انجام می‌دهند . اما زن‌ها ترجیح می‌دهند با تمرکز روی یک برنامه ، به تمام جنبه‌های آن (چهره بازیگران ، لباس ، آرایش ، داستان و . . . .) دقت کنند . به عبارت دیگر مردان با مرور چند دقیقه‌ای یا حتی چند ثانیه‌ای روی هر کانال ، تحلیل و برآورد خود را از آن برنامه انجام می‌دهند و به جزئیات دقتی ندارند.

15  مردان نمی‌خواهند بدانند تلویزیون چه برنامه‌ای دارد بلکه می‌‌خواهند بدانند چه برنامه‌ی دیگری دارد !

16  چرا مردها توقف نمی‌کنند تا مسیر را بپرسند؟ مردها حس جهت‌یابی و درک فضای بهتری از زن‌ها دارند و سال‌ها این مهارت ، یک امتیاز برایشان محسوب می‌شده است بنابراین پرسیدن نشانی ، اقرار به ضعف است (مردها آهن بیشتری در سمت راست مغزشان دارند بنابراین شمال را بهتر تشخیص می‌دهند) .

17      فکر می‌کنید چرا باید 4 میلیون اسپرم به جانب یک تخمک حرکت‌کنند تا یکی از آن‌ها به تخمک برسد؟ دلیلش این است که هیچ‌کدام مسیر را نمی‌پرسند.

 

18  چرا مردها از خرید کردن خوششان نمی‌آید؟ مردها دوست دارند (مثل موقعی که به شکار می‌رفتند) یک مسیر مستقیم که هدف مشخصی دارد طی کنند ؛ ولی در موقع خرید با یک زن ، باید به‌صورت زیکزاک حرکت کنند و از جائی به جائی بروند که این‌مطلب آن‌ها را بسیار ناراحت می‌کند (چون یک پرسه‌زنی است که هدف دقیقی ندارد).

19  برای اغلب مردها خرید کردن ، به اندازه‌ی معاینه پروستات توسط دکتر ناخوشایند و استرس‌زا است !

20  چرا اغلب مردها لباس زشت می‌خرند ؟ چون در زمان گذشته مردها عمدا لباس‌های هراس‌انگیز می‌پوشیدند که دشمنان را فراری دهند.

21  من همیشه در خیابان دست زنم را می‌گیرم زیرا اگر دستش را رها کنم او فورا خرید می‌کند  !                                      آلن پیز

22  وقتی یک مرد خوش‌لباس را می‌بینید به چه فکر می‌افتید ؟ به این فکر که حتما لباسش را زنش برایش لباس می‌خرد ! !

23  هیچ مردی بیش از 30 دقیقه حوصله خرید کردن را ندارد (در بهترین حالت)

24      چرا مردها عادت‌های زشت مثل آروغ زدن ، ور رفتن با بدنشان و . . . دارند ؟ چون مردان توجهی به جزئیات ندارند ؛ عادات زشت خودشان و حتی زنان را نمی‌بینند یا اهمیتی به آن نمی‌دهند .

 

25  چرا مردان از تعریف کردن لطیفه‌های زشت لذت می‌برند ؟ چون خندیدن باعث آرامش و کاهش استرس در آنان می‌شود (کاری که زنان با گریه انجام می‌دهند) ضمنا بسیاری از مسائل خصوصی که مردان بر خلاف زنان با یکدیگر مطرح نمی‌کنند ؛ در لطیفه‌های بی‌ادبانه بیان می‌شود .

26      باج‌خواهی عاطفی (وادار کردن کسی به انجام کاری به‌وسیله‌ی فشار عاطفی و احساسی مثل گریه یا قهر) اگرچه در کوتاه مدت باعث رسیدن به مقصود می‌شود ولی در بلند مدت یک رابطه‌ی سالم را نابود می‌کند.

 

27      باج‌خواهان عاطفی با ایجاد حس گناه و از بین بردن اعتماد به‌نفس طرف مقابل ، به اهداف خود می‌رسند و برای مدت‌ها این کار ادامه می‌دهند.

 

28      با باج‌خواهان عاطفی باید قاطع و محکم برخورد کرد اما نباید آن‌ها را تهدید کرد یا ضعف‌هایشان را مورد هدف قرار داد . به‌جای بحث باید آن‌ها را آموزش داد تا حد و حدود خود را بشناسند.

 

29      سیستم امتیاز دهی زنان و مردان با هم فرق می‌کند ؛ یعنی مردی کاری را برای زنش انجام می‌دهد که به نظرش خیلی مهم است و امتیاز مهمی از او گرفته است ولی در نظر زن امتیاز کمی داشته است . ولی در عوض کاری که در نظر مرد مهم نیست ( مثل تعریف از دست‌پخت او ) برای زن یک امتیاز محسوب می‌شود.

 

30      وقتی که امتیازاتی که هرکدام از زن و مرد از یکدیگر گرفته‌اند اختلاف فاحشی پیدا می‌کند در خانواده تنش ایجاد می‌شود آنجاست که زن می‌گوید :« تو هیچ کاری برای من نکردی » .

 

31  برای امتیاز دادن برای زن حجم و اندازه‌ی کاری که مرد برای او انجام می‌دهد مهم نیست تناوب و تکرار مهم است .

32  مرد نصیحت شنیدن و توصیه شدن از سوی زن را به حساب آن می‌گذارد که کارش اشتباه است و زنش با او اعتماد ندارد.

33      زن‌ها می‌توانند چند کار را با هم انجام دهند چون ارتباط دو قسمت مغزشان قوی‌تر است به همین دلیل تصادفات مردان هنگام صحبت با موبایل دو برابر زن‌هاست . ولی مردها بهتر می‌توانند روی یک کار تمرکز کنند به همین خاطر بهترین متخصصان هر رشته‌ای معمولا مردها هستند .

 

34      چرا مردان تا این اندازه به ورزش معتادند ؟ چون مردها برای هزاران سال شکارچی بوده‌اند اکنون نیز با تماشای ورزش ، خود را در میان گروهی حس می‌کنند که مثل شکار روی هدف خاصی متمرکزند و هیجان منتظر بودن و حمله کردن را تجربه می‌کنند.

 

35  اگر به مادرشوهرتان یاد بدهید روزی هشت کیلومتر راه برود در مدت یک هفته 56 کیلومتر از شما فاصله می‌گیرد ! !

36      زن‌ها با توجه به خصوصیات مغزی خود می‌توانند روزانه 6000 تا 8000 کلمه صحبت کنند . این در حالی است که مردها در حدود 2000 تا 4000 کلمه صحبت می‌کنند.

 

37  مغز مردها راه‌حل‌گرا و مغز زن‌ها فرایند‌گراست .

38  وقتی زن اسرار محرمانه خود را با شما در میان می‌گذارد قصد شکایت ندارد معنایش این است که او به شما اعتماد کرده است .

39  زن‌ها از سکوت برای مجازات کردن مردها استفاده می‌کنند اما مردها عاشق سکوت هستند.

40  من و شوهرم تصمیم گرفتیم تا اختلاف نظرمان را حل نکرده‌ایم نخوابیم ؛ یک شب تا شش ماه بیدار ماندیم !               فیلیس دیلر

41      زن‌ها می‌خواهند به دنبال هر منازعه و مشاجره به آرامش برسند . آنها معتقدند که صحبت کردن حال همه را بهتر می‌کند . اما مردها معتقدند که حرف زدن وضع را خراب‌تر می‌کند .

 

42      هم مردها و زن‌ها مبالغه می‌کنند اما تفاوت آن‌ها در این است که مردها درباره حقایق و اطلاعات مبالغه می‌کنند و زن‌ها درباره احساسات و عواطف‌شان به مبالغه حرف می‌زنند .

 

43  زبان تن (حالت‌های چهره و بدن) شرایط احساسی و عاطفی زن را مشخص می‌کند و 60 تا 80 درصد اثرگذاری و اثربخشی مکالمات زنان را رقم می‌زند .

44      زن‌ها با پنج لحن متفاوت حرف می‌زنند که مردها تنها سه مورد آن را درک می‌کنند . برای زن‌ها کلمات در نهایت 7 تا 10 درصد مخابره پیام آن‌ها را تشکیل می‌دهد .

 

45      مردها باید به نیاز زن برای مبالغه توجه داشته باشند و هرگز در مقابل دیگران او را اصلاح نکنند. زن‌ها هم باید بدانند که مردها به قدر مطلق کلمات توجه دارند و بنابراین در حضور آن‌ها تا حد امکان کمتر مبالغه کنند .

 

46      زنان دوست دارند غیر مستقیم درباره‌ی مسائل صحبت کنند ( و به‌صورت پراکنده و درباره‌ی مسائل مختلف ) ولی این‌طور حرف زدن ذهن مردها را آشفته می‌کند . در این مواقع باید بدون ارائه راه حل به حرف زنان گوش داد .

 

47  زن‌ها به جزئیات بسیار اهمیت می‌دهند ولی برای مردها نتیجه‌گیری کلی مهم است .

48  مردها قیافه را به مغز و درایت زن ترجیح می‌دهند زیرا مردها بیشتر از فکر کردن ، می‌بینند .

49  زن‌ها نمی‌توانند با مردها بجنگند ،باید قلق‌شان را به‌دست بیاورند .

50  تنها دشمنان حقیقت را میگویند ؛ دوستان و عشاق تا بخواهید دروغ تحویل یکدیگر می‌دهند .                             استیون کینگ

51      زنان چون دقت بیشتری در تشخیص لحن صدا و زبان تن دارند ؛ دروغ را بیشتر از مردان تشخیص می‌دهند وگرنه کمتر از مردها دروغ نمی‌گویند .

 

52  زن‌ها چون حافظه‌ی بهتری از مردان دارند ؛ در موقع دروغ گفتن ، دروغ‌ها قبلی را به‌یاد می‌آورند و با دقت در گفتن دروغ ، کمتر لو می‌روند .

53      در هنگام دروغ گفتن خون بیشتری در بدن جریان می‌یابد و افزایش گردش خون در ناحیه بینی باعث خارش بینی می‌شود .حتی بینی به مقدار خیلی کمی که به طور طبیعی قابل تشخیص نیست درازتر می‌شود ( تأثیر پینوکیو ! ) .

 

54  تبسم هنگام دروغ‌گوئی نامتقارن است ؛ یعنی دو سوی لب به یک اندازه بالا نمی‌رود .

55      علامت‌های دروغ‌گوئی :

-         گره یا جمع شدن عضلات صورت

-         برقرار نکردن تماس چشمی

-         به‌حالت ضربدری قرار دادن دست‌ها و پاها

-         تبسم زورکی

-         باریک شدن مردمک چشم‌ها

-         صحبت با سرعت زیاد

-         پنهان کردن دست‌ها

-         تلفظ اشتباه کلمات

-         تظاهر به دوستی و خنده‌ی بیش از اندازه

 

56      چه کنیم که کمتر دروغ بشنویم :

-         روی صندلی بلندتری بنشینید .

-         ساق‌هایتان را روی هم نیاندازید . بازوانتان را از هم باز کنید و به پشتی صندلی تکیه دهید .

-         آنچه را که می‌دانید با آن‌ها درمیان نگذارید ، نگوئید که می‌دانید آنها دروغ می‌گویند .

-         خودتان را به آنها نزدیک کنید .

-         به آن‌ها فرصت استراحت بدهید . کاری کنید که بتوانند به راحتی حقیقت را بگویند .

-         آرامش خود را حفظ کنید هرگز در برابرشان شگفت‌زده نشوید .

-    آن‌ها را متهم نکنید . عباراتی مانند « چرا به من زنگ نزدی ؟ » و مثل آن ، می‌تواند آن‌ها را به دروغ گفتن تشویق کند .

-    به آن‌ها آخرین فرصت را هم بدهید. دروغشان را نادیده بگیرید و بگوئید: «چه می‌توانیم بکنیم که چنین چیزی تکرار نشود»

 

57  در درون هر پیری ، جوانی وجود دارد که نمی‌داند چه شد که این‌گونه زود گذشت .

58  اغلب مردانی که جوائز بزرگ می‌برند و پول زیاد به دست می‌آورند ؛ یا زود ورشکسته می‌شوند یا زود می‌میرند .

59      برای حداقل یکصدهزار سال مغز مردها به صورتی تربیت شده که به‌عنوان شکارچی هدفی را پیدا کنند و به آن ضربه بزنند به همین‌خاطر به جزئیاتی مثل رابطه با دیگران توجه دقیقی ندارند .

 

60  ورزش مدرن به نوعی جایگزین شکار شده است .

61      70 تا 80 درصد مردها در همه‌جا می‌گویند که مهم‌ترین جنبه زندگی‌شان کارشان بوده است . اما 70 تا 80 درصد زن‌ها می‌گویند که مؤفقیت را در خانواده خود جستجو می‌کنند .

 

62  زندگی کردن با یک مرد بازنشسته ، معمولا یکی از بزرگترین معضلاتی است که زن‌ها با آن روبرو می‌شوند .

63  استرسی که بازنشستگی برای مردها ایجاد می‌کند ؛ به‌خاطر از دست دادن شغل نیست ؛ مسئله از دست دادن هویت است ؛ ترس از بی‌مصرف و بی‌اهمیت بودن است .

64      با توجه به بررسی‌های به‌عمل آمده ، هرچه سریع‌تر برای بازنشستگی خود تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی کنید به سلامتی خود می‌افزائید و عمر طولانی‌تری می‌کنید

 

  
نویسنده : زهره یحیایی ; ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٧
تگ ها :