این روبان کبود تر شد

قصد باران سکوت بود .ناودان نگذاشت.

من انگار پری کوچکی را می شناسم......... بی ربط

هوالجمیل

کل انگیزه انسان برای بدست آوردن انگیزه ، خود همان انگیزه ای ی که خیلی ها نمیخواهند داشته باشند ، خیلی ها هم ندارند ، خیلی ها هم دارند ولی یادشون میره ، خیلی ها هم دارند و دنبالش می کنند ،ولی خود لغت انگیزه از ان + گیزه تشکیل شده و احتمالاً یک لغت پهلوی مثله" اَ نَگَزَیَ "بوده و معرب که شده انجزَیه شده که به فارسی می خوانیمش انگیزه .

به وجود آمدن این لغت داستان جالبی دارد و این است که بعد از خواندن سرود زیبای انجز انجز انجز وحده....الی آخر ، انسان به یاد این افتاد که باید از جنگ و جنگیدن هدفی داشته باشد و برای رسیدن به این هدف انگیزه ای ، در نتیجه جنگها بزرگتر شد و مردم با انگیزه های مختلف کشته شدند و باز کشتن مردم هدف اصلی نبود ، در نتیجه هدف نیز تغییر کرد و کشور گشایی ها شکل گرفت اما بعد از اجازه ندادن  این امر از طرف سازمان ملل به کشور ها ، هدف از جنگیدن بهبود اوضاع کشور ها شد و در بیشتر موارد بی لیاقتی دولت های حاکم مد نظر بود و در بعضی موارد دفاع ، انگیزه جنگ شد و شهادت ، هدف آن ، باری سقوط دولت حاکم پیامدش پیروزی در جنگ شد و نتیجه باز چیزی نبود . اما انگیزه جای اصلی خودش را یافته بود و صدایش هم در نمی آمد یعنی انگیزه ای از در آوردن صدایش نداشت . بعد از گذشت سالها انگیزه جای خودش را در میان اصطلاحات و جملات پر طمطراق پیدا کرد و برای خودش شاه کلیدی شده بود که قفلهای بسیاری می گشود ، از جمله در کل سخنرانیهای علما و ادبا و فضلا و دانشگاهیان و معلمان و کلیه مدیران عالیرتبه دولتی و غیر دولتی چندین" انگیزه " بزرگنمایی شده پیدا می کردیم و ادیبان از سر سبزی این انگیزه ها به خود می بالیدند و از یافتن چنین لغتی غره بودند .

بله ، شکست انگیزه دیگر ممکن نبود و لغتی در جنگ با انگیزه پیدا نشد چرا که تعداد بی شماری از مدیران و مجلسیان برای تصویب نظریات و لایحه هایشان انگیزه های نظر را باز گو کرده و دهان اهداف و کل اعمال عمل دیگر را می بستند . و نتیجه این شد که در هر عملی انگیزه ای هست و در هر انگیزه ای انگیزشی و به وجود آوردن انگیزش کار بسیار مشکلیست که کار هر کسی نیست و یک هدف بیشتر می خواهد که این روز ها خیلی باب شده آن هم هدف بزرگ رسیدن به مبالغیست در حسابهای بانکی .           والسلام

 

  
نویسنده : زهره یحیایی ; ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٦
تگ ها :